Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 154 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

"Kiedy przeskoczysz, to i wtedy nie mów hop. Zobacz najpierw w co wskoczyłeś." Julian TUWIM

Kategorie

MARKSISTOWSKA ANALIZA ZJAWISKA MODY NA WULGARYZMY

piątek, 31 maja 2013 20:47
Skocz do komentarzy

                                                          Motto: 

                                                                    Pamiętajcie, drogie dziatki,
                                                                                          Nie żartować z ojca, matki,
                                                                                          Bo paraliż postępowy
                                                                                          Najzacniejsze trafia głowy.  

                                                                                                       (Tadeusz Żeleński - Boy)

 

 

       Jestem marksistą ! A już zamierzałem porzucić tę metodę objaśniania świata oraz losów człowieka, bo jest niemodna i lepiej tego wszystkiego nie rozumieć, aniżeli przyznać się do stosowania jej, na co każdy prawy obywatel III RP reaguje pukaniem się w czoło i z tak zacofanym ludzkim egzemplarzem gadał nie będzie. Mimo tych wątpliwości postanowiłem podjąć w tym przedmiocie ostateczną decyzje, lecz oto utartym zwyczajem kupiłem w kiosku tygodnik WPROST. Zaintrygował mnie wypisany na okładce inserat: CHAMSTWO. Prostactwo i wulgarność w mediach i polityce. Prof. Hołówka: Najgorsze dopiero przed nami, a to wszystko na tle dość złośliwie wykonanego portretu Magdy Gessler, której obfite blond włosy przypominają rozsypany na jej głowie snop słomy. Trzeba było przeczytać tekst wywiadu Piotra Najsztuba z polskim filozofem i etykiem Jackiem Hołówką, żeby pojąć aluzję zawartą w takim właśnie przedstawieniu wieśniaczej fryzury pani Magdy.

        Jak polska tradycja to wyjaśnia, wulgarny język przypisywano kiedyś szewcom (klnie jak szewc mawiano), uosabiającym kategorię ludzi prostych, a w niej klasę robotniczą i chłopstwo, toteż z pewnym zadziwieniem czytałem niedawno wypowiedź polskiego inteligenta Kazimierza Kutza, który rozmowę z dziennikarzem obficie krasił mięsem. Klnie pani posłanka Krystyna Pawłowicz. Klną inni parlamentarzyści i państwowi działacze. Nie mam telewizora, nie wiem zatem jak wygląda sprawa w tym medium, a w radio słucham wyłącznie stacji RMF CLASSIC, która bardziej preferuje muzykę, niż gadanie. Lecz już w gazetach coraz częściej używany jest język przydający wypowiedziom różnych ludzi ekspresji za pomocą słów uchodzących za mocne. Nie zastanawiałem się nad zjawiskiem, bo skoro poziom dziennikarstwa zmarniał i marnieje nadal, skoro posłowie na Sejm, senatorowie i z nazwy ludzie kultury, swym wypowiedziom przydają swady za pomocą słów kiedyś uznawanych za wulgarne, to czemu tu się dziwić.

           Aż tu nagle prof. Jacek Hołówka podzielił się z polskim czytelnikiem odkrywczą myślą, która skłoniła mnie do pozostania wiernym marksizmowi. Bo przecież jedna z  jego metod objaśniania zjawisk społecznych polega na                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    na

              

                       Oto ten, któremu przypisuje się zarażenie społecznych

                              warstw niższych zamiłowaniem do przeklinania.

                                 Epidemia dotknęła dzisiaj warstwy wyższe.

 

analizowaniu ich klasowego tła oraz rodowodu. Dziennikarz prowadzący wywiad mówi: Właśnie znalazłem dobro, które płynie z tego zalewającego nas chamstwa i wulgaryzmów! Dobre samopoczucie tzw. dołów społecznych, spłaszczenie struktury społecznej. Bo skoro wielcy mówią tak jak oni, to wszyscy jesteśmy tacy sami! Kibole Lecha i Legii mogą poklepać po plecach posłankę Pawłowicz i innych parlamen­tarzystów, gwiazdy telewizji, poczuć się wreszcie w tym kraju wśród swoich . Profesor idzie w odpowiedzi  kilka kroków dalej i nie tylko objaśnia klasowe pochodzenie zjawiska publicznego przeklinania i w ogóle niechlujnego języka, lecz jego narodziny sytuuje w konkretnie nazwanym okresie dziejów Polski: To jest zwycięstwo komunistów zza grobu. Komuniści zawsze mówili, że ten prosty, rzetelny robotnik i chłop to jest sól tej ziemi, dzięki niemu wszystko się kręci. W cza­sach komunistycznych nikt nie brał tego serio. A teraz nagle, kiedy mamy wolność i swobodę, większość ludzi, których można oglądać w telewizji czy w sytuacji publicznej, zrobi wszystko, żeby w takim świetle się postawić. Wiele lat temu, w latach 70., przez krótki czas pracowałem w radiu i tam próbowałem robić taki przegląd naukowy z tego, co ciekawego dzieje się w humani­styce i nauce. Moi szefowie powiedzieli mi, że kompletnie nie mam wyczucia. Mówili tak: „My tutaj specjalnie ćwiczymy się w mówieniu z akcentem i wy, Hołówka, wreszcie zrozumiejcie, mówimy: którom, chodzom, robiom i wtedy ludzie nas słu­chają! A was? Kto was chce słuchać, jak wy tam macie ten swój akcent, naczytaliście się i myślicie, że kogoś to obchodzi". I ten okres Gierka teraz wraca w postaci innych słów kluczy, powszechnych przekleństw, innej poprzeczki leżącej już na ziemi, żeby łatwo było przeskoczyć, ale wyżej lepiej nie ska­kać. Wtedy wszyscy - sprzedawcy polityki i mediów zarabiają więcej.

        W jednej z dalszych wypowiedzi przechodzi pan Profesor z obszaru nadbudowy, do której należy język, do sfery bazy ekonomicznej, skłonnością do   przeklinania objaśniając społeczno-ekonomiczny kontekst  postępującego zadłużenia Polski i Polaków. Dziennikarz pyta: Panie profesorze, a może to przyniesie uspokojenie społeczne, zapobiegnie ewentualnej klasowej wojnie domowej? A pan Profesor udziela odkrywczej odpowiedzi: Tak może być. Niemniej mamy wtórny okres Gierka: śmiałość do zaciągania kredytów, które nie wiadomo jak spłacić, kupowanie rozmaitych rzeczy, które są wyłącznie na pokaz, i taką trywialność, która mówi: niczego lepszego ode mnie na świecie nie ma, musicie wreszcie zrozumieć - my, ludzie z grubymi karkami, wreszcie zwyciężyliśmy i inni będą musieli na nas patrzeć z podziwem, bo wszystko poza tym zostanie przez nas podeptane i oplute.

          I tak, dzięki marksistowskiej metodzie którą stosownie do swej możliwości rozumienia, dla objaśniania stosunków społecznych i zmian zachodzących w postępowaniu ludzi oraz w ich języku stosuje prof. Hołówka, postanowiłem pozostać przy niej, by móc pojąć jej istotę w nowoczesnych zastosowaniach. Do dzisiaj mówi się o człowieku pochodzącym ze wsi, że mu słoma z butów wystaje. Wizerunek Magdy Gessler świadczy o awansie ściółki dla bydlątek, stosowanej niegdyś także przez ludzi dla ochrony stóp przed mrozem, do wyżyn, na których znajduje się głowa i zdobiąca ją fryzura. Znajduję w tym ilustrację, a także aluzję do omawianego przez Profesora zjawiska rozprzestrzenienia się języka niegdyś używanego przez doły społeczne, na dzisiejsze wyżyny.

          Druga ze znanych dam III RP, o której wspomina pan Profesor to też profesor (nie peofesorka !) Krystyna Pawłowicz - kobieta wykształcona 1), habilitowany doktor a zarazem osoba niezwykle pobożna. Ja już sobie wyobrażam ów przeżywany przez nią dramat, gdy od autorytetu, którym jest profesor filozofii i etyki dowiedziała się, że stanowi społeczny i kulturowy produkt komunizmu, co przejawia się w używanym przez nią języku. Ładnie to tak, pani Profesor, demonstrować swą miłość do Pana Jezusa oraz pozostałych osób Trójcy Przenajświętszej i jednocześnie nie kryć swej silnej więzi z komunizmem, posługując się językiem, który komuniści podnieśli do rangi pod ich panowaniem obowiązującego ?

         Na koniec spróbuję wykorzystać głęboką wiedzę p, prof. J. Hołówki w zakresie społeczno-ekonomicznego uwikłania używanego przez ludzi języka. Jedno z paskudnych powiedzeń w języku polskim brzmi: kurwa jego w cztery dupy kapitańskie mać i baranie jaja dzyń, dzyń, dzyń. Znane ono już było w końcu lat 30. ubiegłego wieku. Marksistowska analiza tekstu każe sądzić, że nie wymyślił go jakiś robol, ten bowiem zadowala się mało złożonymi i prymitywnymi zwrotami . Byłbym zatem wdzięczny panu Profesorowi za wyjaśnienie genezy powiedzonka i jego klasowego rodowodu. Bo w latach 30. istniała i działała wprawdzie w Polsce, dzisiaj zakazana partia komunistyczna, czy jednak komunista potrafi wymyślić tak złożone problemowo powiedzenie ? Chociaż, skoro nawet prof. Krystyna Pawłowicz używanym z lubością językiem, demonstruje swą więź z tą orientacją, to kto wie ?  

____________      

 1) Magda Gessler też sroce spod ogona nie wypadła i ukończyła malarstwo w  Akademii Sztuk Piękanych w MadrycieKomentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 31 grudnia 2017 11:11

  ŻYCZĘ WYTRWAŁOŚCI. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU-WOJTEK K.

  autor wojko

 • dodano: 06 grudnia 2017 21:44

  <br>
  <a href="https://www.buskercarpineto.org/component/k2/itemlist/user/2269">Hantering av skrotbilar p&#229; en bilskrot</a>
  <br>
  <a href="http://vitumbuild.com/component/k2/itemlist/user/264">Skrotning av personbilar</a>
  <br>
  <a href="https://goteborg.bilskrotgbg.se/category/skrota-bilen/">Skrota bilar här</a>
  <br>
  <a href="http://www.premium-re.com.my/blog/Bilskrot-nar-du-vill-skrota-bilen.html">Bilskrot</a>
  <br>
  <a href="http://www.5tips.se/har-landet-inte-rad-att-uppratthalla-lag-och-ordning-pa-vagarna-langre">Skrotbilarna i Göteborg p&#229; vägarna </a>
  <br>
  <a href="https://bilskrotgbg.se/boka%20h%C3%A4mtning.html">Hämta skrotbil, bokning görs här</a>
  <br>
  <a href="https://skrotbilarna.se/fr%C3%A5gor%20och%20svar.html">Här finner du dom flesta svar när du vill bli av med din skrotbil</a>
  <br>
  <a href="https://skrotbilarna.se/skrota%20bilen%20milj%C3%B6riktigt.html">Skrota bilen mmiljövänligt</a>
  <br>
  <a href="https://www.skrotabilgoteborg.se">Beställ gratis hämtning av skrotbilar</a>
  <br>
  <a href="https://bilskrotgbg.se/fr%C3%A5gor%20och%20svar.html">Här kan du se ersättningen som betalas ut för skrotbilar</a>
  <br>
  <a href="https://www.bargninggoteborg.com">Billig bärgare i Göteborg</a>
  <br>
  <a href="https://www.skrotbilen.com">bilskrot Kungälv</a>
  <br>
  <a href="http://www.skrotabil.com/skrota-bilen-stenungsund">Skrota bilen Stenungsund</a>
  <br>
  <a href="http://www.bilskrot.tips">Vad kostar det att skrota en bil</a>
  <br>
  <a href="https://www.youtube.com/watch?v=kFMpKKnOmCE">Hämtar din skrotbil när du skrota bilen Göteborg</a>
  <br>
  <a href="http://www.5tips.se/uttjanta-fordons-negativa-miljopaverkan/">Negativ miljöp&#229;verkan med skrotbilar

  autor Hermans

 • dodano: 27 października 2017 20:20

  Interesująco piszesz

  autor Cloduchu

  blog: http://www.blog.anatomy.pl/media

 • dodano: 27 kwietnia 2017 13:14

  Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
  form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

  autor sex toys

  blog: https://shadwan56.tumblr.com

 • dodano: 15 sierpnia 2016 0:52

  świetne, choć sądzę, że wulgaryzacja języka wzmogła się znacznie po roku 1989

  autor piotr

 • dodano: 01 sierpnia 2016 22:23

  ok

  autor pisarz3445

  blog: http://www.gohealthymd.com/index.php/forum/neurology-topics/51-zlece-napisanie-pracy#57

 • dodano: 07 lipca 2016 15:02

  super stronka

  autor doda2446

  blog: http://shopolife.com/profile/ucajen/

 • dodano: 27 lutego 2016 16:28

  Tak trzymać

  autor jagoda50

  blog: http://www.maijihao.com/comment/html/?715.html&page=

 • dodano: 17 lutego 2016 6:47

  witam wszystkich

  autor darawawa18

  blog: http://www.intoxicatedgaming.net/forum/member.php?action=profile&uid=19867

 • dodano: 18 października 2015 22:58

  To prawda-chamstwo jako takie jest bezklasowe i niezależnie od ustroju się pleni.Ale prof, Hołówko nie myli się w jednym-granice mojego języka są granicami mojego świata... Zaraz,zaraz-toż to do kurwy nędzy Wittgenstein! Też komuch?!

  autor NemoII

 • dodano: 23 stycznia 2015 15:38

  Wyborna strona!

  autor Danio

  blog: http://tinyurl.com/njuxzeu

 • dodano: 24 grudnia 2014 21:19

  Do czytających blog p. Wiesława.
  Obecnie prowadzi dalej swój blog pod adresem:

  http://poczmanski-wieslaw.blog.pl/

  autor Jerzy

 • dodano: 14 grudnia 2014 14:00

  Panie Wiesławie. Proszę niech Pan napisze co z Pańskim zdrowiem. Czy możemy liczyć na kontynuację Pańskiego bloga. Przykro mi zapytać, czy Pan jeszcze żyje? Proszę chociaż o sygnał potwierdzający Pana istnienie. Pozdrawiam.

  autor nawigator

 • dodano: 06 listopada 2014 2:57

  Ciekawa strona!

  autor Drogodziej

  blog: http://www.zylw.net/comment/html/?631.html

 • dodano: 17 sierpnia 2014 17:10

  Interesujący wpis!

  autor Ciechomir

  blog: http://tinyurl.com/lnvr8n5

 • dodano: 19 lipca 2014 21:25

  Fajny wpis! Mam nadzieję, doczekać się więcej ;)

  autor PatiKrajek

  blog: http://ipolisa.pl/Benefia-ubezpieczenia

 • dodano: 20 czerwca 2014 13:52

  witam
  jest blog!!!!

  http://poczmanski-wieslaw.blog.pl/

  autor wiktor13

 • dodano: 19 maja 2014 20:32

  <div style='height:0;width:0;overflow:hidden;'> 
  <a href="http://www.boyaustasi.net/">boya ustasi</a> boya ustas&#305; <a href="http://www.boyacibadanaustasi.com/">boyaci</a> boyac&#305; badana ustas&#305; <a href="http://www.boyacibadanaustasi.com/">boyaci badana ustasi</a> boyaci ustasi <a href="http://www.catiaktarmaonarim.com/">cati</a> cati aktarma onarim <a href="http://www.catiaktarmaonarim.com/">cati aktarma onarim</a> gulen çat&#305; <a href="http://www.boyayapidekorasyon.com/">dekorasyon</a> boya yapi dekorasyon <a href="http://www.boyayapidekorasyon.com/">boya dekorasyon</a> boya dekorasyon <a href="http://www.discepheustasi.com/">dis cephe </a> dis cephe ustasi <a href="http://www.discepheustasi.com/">dis cephe ustasi </a> </div>

  autor admin

  blog: graegtdeg

 • dodano: 25 marca 2014 9:41

  Hej, fajny blogasek, dlaczego tak dawno nie ma nowego wpisu ';)?

  autor Virlomi

  blog: http://www.podatnik.info/program_do_pit/pit-37

 • dodano: 23 stycznia 2014 18:59

  Nie bądż Pan gawronem.
  Nie należy niczego poganiać (ogłaszać). Niezbadane są wyroki przypadkowości.

  autor aBeeS

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  463 382  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

Kiedy przeskoczysz, to i wtedy nie mów hop. Zobacz najpierw w co wskoczyłeś (Julian TUWIM)

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 463382
Wpisy
 • liczba: 642
 • komentarze: 4308
Galerie
 • liczba zdjęć: 52
 • komentarze: 34
Punkty konkursowe: 300
Bloog istnieje od: 3267 dni

Lubię to

Wizytówka


Wiesław Poczmański

wirtualni.wp.pl forum.wp.pl