Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 789 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

"Kiedy przeskoczysz, to i wtedy nie mów hop. Zobacz najpierw w co wskoczyłeś." Julian TUWIM

Kategorie

SPEŁNIAM WOLĘ POETY

czwartek, 02 maja 2013 13:54
Skocz do komentarzy

                                             

                                                           Motto:

                                                                    I ty fortuny skurwysynu,
                                                                    Gówniarzu uperfumowany,
                                                                    Co splendor oraz spleen Londynu
                                                                    Nosisz na gębie zakazanej,
                                                                    I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
                                                                    A srać chodziłeś pod chałupę,
                                                                    Ty, wypasiony na Ikacu*),
                                                                    Całujcie mnie wszyscy w dupę.

       (strofa wiersza Juliana Tuwima pod tytułem zawartym w ostatnim jej wersie)

            1 maja stał się Świętem Pracy w wyniku uchwały podjętej na Kongresie Założycielskim II Międzynarodówki Partii i Organizacji Socjalistycznych, obradującym w Paryżu w 1890 roku. Uczczono w ten sposób tragiczne skutki nieudolnej, prawdopodobnie policyjnej prowokacji dokonanej podczas robotniczej manifestacji w Chicago w roku 1886, w wyniku której zginęła nieznana dotąd liczba demonstrantów, a także policjantów. Wiele miesięcy po tym tragicznym wydarzeniu amerykański sąd skazał na śmierć 8 osób, wśród których byli trzej organizatorzy manifestacji, lecz także osoby w niej nieuczestniczące (jeden ze skazanych popełnił w swej celi samobójstwo). Wyroki wykonano.

         Początkowo 1 Maja był świętem robotniczym i dniem walki robotników o prawo do pracy i godnego życia, stopniowo jednak przekształcał się w święto wszystkich pracujących.

         I to tyle historii.

                     

                      *          *          *

           

         Tuż przed Świętem Ludzi Pracy dowiaduję się z ONETU, że po wzroście bezrobocia, zwolnieniach lub planach redukcji etatów, przyszła kolej na złe wiadomości dotyczące wynagrodzenia. Rośnie bowiem liczba pracowników, których przeciętne zarobki wynoszą 1500 zł. Miesięczne dochody najniżej opłacanych są niższe nawet od minimalnej pensji, która obecnie wynosi 1600 zł brutto. W tym roku liczba pracowników, którzy pracowali za podobną stawkę lub mniejszą to 25 tys. osób, o 2,3 tys. więcej niż w roku ubiegłym.(...) Za granicą trudno znaleźć zawód, w którym firma oferuje równowartość 1500 złotych brutto miesięcznie. W Holandii tyle zarabia 15-latek, podejmujący się pracy dorywczej. Dokładnie 435 euro (brutto) - to płaca minimalna dla 15-latka, określona przez holenderskie prawo. W Polsce na takie wynagrodzenie może natomiast liczyć 24-latek, często z wyższym wykształceniem, podejmujący swoją pierwszą poważną pracę. Dysproporcje są ogromne. Tym większe, że w Holandii ten sam 24-latek może już liczyć na wynagrodzenie brutto rzędu 1446,60 euro, czyli ponad 6000 zł. 

             Sądzę, że liczby pracujących za nędzne grosze są bardzo zaniżone, bo oficjalna statystyka jest instrumentem mającym pomagać rządzącym, a nie pokazywać ich w marnym świetle.

 

            I na koniec cytowania, także z ONETU wiadomość, która położyła mnie na łopatki: Opozycjoniści z czasów PRL piszą ustawę, która zapewniłaby im formalny status i wsparcie od państwa - czytamy w "Rzeczpospolitej". Co najmniej dwie propozycje trafiły już na biurka polityków. (…) Działacze dawnej "S" wysłali w zeszłym tygodniu list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Piszą w nim o przygotowywanym przez siebie projekcie ustawy o "statusie weterana opozycji wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1971-1989 oraz korpusie weterana opozycji antykomunistycznej". Szczegóły ustawy nie są jeszcze gotowe, ale dyskutuje się o dostępie do służby zdrowia, wsparciu w staraniach o przydział mieszkania komunalnego, a także o rentach specjalnych.

 

                      Ja swoje już zrobiłem i cieszę się z emerytury. A ty ?

(Reprodukcja z Blipa Lecha Wałęsy)

           

         Jakże to więc solidaruchy, walczyliście o nową, lepszą od PRL Polskę, w której miało być ludziom tylko dobrze i bardzo dobrze, a nawet wam jest źle ? Po wojnie kraj był w wyniku jej działań  zniszczony tak, jak żaden inny w Europie i władza, która wtedy nastała, wzięła na siebie trud kierowania odbudową ze zniszczeń i rozbudową. Powstał przemysł, dzięki czemu zniknęła jedna ze zmór międzywojennego XX lecia, którą było bezrobocie. Chłop dostał ziemię, która od wieków była przedmiotem jego marzeń i pożądania. Czy w ten sposób rozwiązano wszystkie problemy społeczne ? Oczywiście nie ! Lecz stworzono warunki do stopniowych przekształceń i ewolucji. Bo tamten system, bez względu na przejawy jego opresyjności, na przekształcenia pozwalał. Niech starsi ludzie przypomną sobie sytuację pierwszej połowy lat 50. i lata po październiku 1956 r. A także lata późniejsze, Co, że tempo tych przekształceń było za wolne ? Tak oczywiście, lecz były one możliwe, aż do przemiany gospodarki socjalistycznej w kapitalistyczną, co było jednym wielkim szwindlem dokonanym dzięki możności wykorzystania 10-cio milionowej „Solidarności” jako instrumentu tej podłej przemianie służącego. Bo nawet tego instrumentu nie raczono, na przykład w drodze referendum, o zgodę zapytać  Dzisiaj już nic solidaruchy nie przekształcicie. Rozwalony został cały polski przemysł, który był dumą Polaków. Sprzedano obcym bogaczom sporą część kraju i chodząc po mej rodzinnej Warszawie mam świadomość, że nierzadko wstępuję na obce, przez obcych wykupione terytoria. Spróbujcie im to odebrać !

           

            Raz jeszcze zatem pytam: coście  solidaruchy wywalczyli ? Demokrację i wolności, na korzystanie z których trzeba mieć nierzadko spore pieniądze ? Albo skutecznie was i innych ogłupiające, jak na przykład wiele telewizyjnych i radiowych stacji. W radio przynajmniej znalazłem przez jakiegoś rozsądnego człowieka stworzoną stację „RMF Classic”. Telewizora natomiast się wyzbyłem, bo nigdy nie był w takim stopniu  instrumentem ogłupiania ludzi, jakim stał się w tzw. wolnej, demokratycznej Polsce.

 

            Gdyby to wszystko było tylko dla was, to pół biedy, bo jak mówi ludowe porzekadło - widziały gały co brały. Lecz nędzę i marny los, którego dzisiaj doświadczacie, zgotowaliście także innym. Tym również, którzy od początku waszej rewolty wiedzieli do czego ona prowadzi i czyje interesy realizuje. I oni także mają składać się na pomoc dla was za to tylko, że jesteście kombatantami walk „Solidarności” ? Dzisiaj najbardziej materialnie poszkodowani mogą korzystać co najwyżej z pomocy społecznej udzielanej przez instytucje do tego powołane. Do tych instytucji zatem zgłoście się aktywiści przemiany, którą nie tylko sobie, lecz także milionom nie pragnących jej sprezentowaliście.

 

            Jaki to zaszczyt -  z bogatym przy bogato zastawionym stole 

(Reprodukcja z Blipa Lecha Wałęsy)

           

         Albo pójdźcie po pomoc do waszego dawnego przywódcy, który na kierowaniu 10-cio milionowym stadem posłusznych mu ludzi, zyskał dostatek i brak materialnych trosk aż do śmierci. Bądź do innych, mających rewoltę, w której ochoczo uczestniczyli, wyłącznie za źródło swych korzyści. Niech podzielą się z wami dostatkiem, który pomogliście im osiągnąć. Bo w imię czego na pomoc dla was składać się mają także ci, którzy waszą rewoltą zostali pokrzywdzeni ?

 

                           *                                 *    

                              *                                                                                                                  *

                         

 

            Dzięki dobrze dobranym lekom rzadko ostatnio miewam sny. Pewnej nocy zdarzył mi się jednak sen dla mnie bardzo miły: odwiedził mnie mój ulubiony poeta – Julian Tuwim.

 

                             

 

            - Czy znasz moją twórczość ? – zapytał nieco obcesowo

            - Oczywiście panie Julianie – odparłem do cna onieśmielony zaszczytem, który mnie spotkał.

            - A wiersz o frywolnym nieco tytule „Całujcie mnie wszyscy w dupę” ?

            - Oczywiście, panie Julianie – odpowiedziałem wciąż zahipnotyzowany obecnością gościa, którego twórczość od lat podziwiałem i podziwiam.

            - Przyniosłem ci więc zwrotkę, którą w drugim życiu musiałem dopisać.

            Mówiąc to wyjął z kieszeni marynarki niewielki arkusik papieru, na którym sporymi literami wypisana była jedna ledwie strofa wiersza.

            Nagle karteczka, którą pokazał mi umiłowany poeta zajaśniała silnym wyjątkowo blaskiem i senny obraz gwałtownie zniknął. Jedynym jego śladem była zwrotka dziewięciozgłoskowca, wciąż blaskiem jaśniejąca w mej pamięci:

                                  

                          Solidaruchy spod Wałęsy,

                          O wolność z komuną walczący,

                          Dziś wolni, lecz o chleba kęsy

                          U nowego pana żebrzący.

                          I wy też – watykańskie  klechy,

                          Kryjące Popiełuszki trupem

                          Od złota pęczniejące miechy,

                          Pocałujcie mnie wszyscy w dupę.

 

               Wykonuję zatem wolę ulubionego poety, który wyświadczył mi wielki zaszczyt odwiedzając mnie we śnie. Niewiele czasu dzieli mnie od momentu, gdy stanę się mieszkańcem świata, w którym pan Julian teraz przebywa, spełniam więc jego wolę, by nie narazić się na wymówki.

__________________

 1)Ikac - Ilustrowany Kuryer Codzienny – polskie wydawnictwo i koncern prasowy działające w latach 1910–1939 w Krakowie. Założycielem i właścicielem koncernu był Marian Dąbrowski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego przedsiębiorstwo było największym polskim koncernem prasowym, a jednorazowy nakład wydawanych przez nie tytułów wynosił ponad 400 000 egzemplarzy. (cytat z Wikipedii)

 

 

 Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 27 kwietnia 2017 8:27

  I really enjoyed your article. I'm not one to ever say anything, but I felt really compelled to this time.
  I shared this on my instagram and bookmarked your blog!

  autor My blog

  blog: https://mysexcapadesblog.tumblr.com/

 • dodano: 29 lipca 2016 20:17

  ok dobry wpis

  autor pisarka4573

  blog: http://collectifmdm-idf.com/groups/pisanie-pracy-inzynierskiej/

 • dodano: 21 lipca 2016 11:31

  ok

  autor doda2421

  blog: http://wedding.broadhurst.net.au/Guest_book/////?bid=1

 • dodano: 29 maja 2016 16:47

  OK WPIS

  autor dorcia4579

  blog: http://www.dismueble.es/index.php/forum/suggestion-box/27029-plan-pracy-magisterskiej

 • dodano: 03 marca 2016 1:45

  Tak trzymać

  autor zuzkazpoznania2

  blog: http://www.huanggangfc.com/home.php?mod=space&uid=46

 • dodano: 11 lutego 2016 18:44

  dobry wpis

  autor darawawa16

  blog: http://jmorning.com.ua/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=2685

 • dodano: 12 września 2015 21:50

  Pierwszorzędna strona!

  autor Borzymir

  blog: http://breakdance.jp/b-style/userinfo.php?uid=757977

 • dodano: 23 lutego 2015 17:37

  Interesująca strona!

  autor wlodzimira

  blog: http://designmieszkanie.com.pl/

 • dodano: 27 sierpnia 2014 17:10

  Atrakcyjna strona!

  autor tezeusz

  blog: http://www.swckxx.com/comment/html/?628.html

 • dodano: 16 sierpnia 2014 7:42

  Ciekawa strona!

  autor Alfred

  blog: http://tinyurl.com/mrwls35

 • dodano: 23 stycznia 2014 3:30

  How to buy <a href="http://www.lkkmotor.com/" title="motorcycle fairings">motorcycle fairings</a> is cheapest?<br />
  <br />
  I believe that every motorcycle sports enthusiasts have a beloved motorycle bike, it is pretty cool shell publicize their personality, to attract the attention of countless people. The following share with how to replace my <a href="http://www.lkkmotor.com/products/honda-fairings/c-1/" title="Honda fairings">Honda fairings</a> and under what circumstances save the most money, but also get the fastest delivery.<br />
  <br />
  We all know that racing season are generally concentrated in January to Apir, this time presumably every bike owners consider replacing the fairing,

  autor Motorcycle parts

  blog: http://www.lkkmotor.com

 • dodano: 19 grudnia 2013 18:08

  W całej Polsce jest zaledwie 25 tysięcy osób, które zarabiają 1500 brutto? Wolne żarty. Ja jestem z Torunia. Miasto ani biedne ani bogate. Większość moich znajomych zarabia przysłowiowe "tysiąc pińcset". (Czyli około 1200 na rękę). Jestem przekonany, że w samym Toruniu znalazłoby się z 10 tysiecy takich ludzi.
  A przecież są w Polsce miasta biedniejsze...

  autor Hail_Eris

 • dodano: 05 maja 2013 11:17

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=EdmZYu9Lths

  autor gazda110

  blog: http://okres-prl.blog.onet.pl/

 • dodano: 04 maja 2013 22:03

  Świetna notka. Mój św.pamięci Tato byłby
  załamany obecną sytuacją.ON odbudowywał kraj po wojnie .
  Pozdrawiam serdecznie.

  autor Alutka

 • dodano: 03 maja 2013 19:46

  Kazik tak śpiewał:
  Coście skurwysyny uczynili z ta krainą?
  Pomieszanie katolika z manią postkomunistyczną
  Ci modlący się co rano i chodzący do kościoła
  Chętnie by zabili ciebie tylko za kształt twego nosa ... itd.
  Nic dodać nic ująć.
  pozdr

  autor wiktor13

 • dodano: 03 maja 2013 18:13

  Kłania się Wańkowicz;
  Podsadzalim tę Polskę, dźwigali do góry. Ci, co podsadzali za cycki, mają mleko. Ci, co za zadek, mają....wiadomo.
  Kłania się F. Fiszer;
  Nie będzie w tym kraju dobrze, dopóki nie rozstrzela się 70-ciu tysięcy łajdaków.
  Kłania się i J. Piłsudski;
  Naród wspaniały, tylko ludzie k...
  Poza tym;,, Żyt' budiem,zajebać nie zachoczem''.

  autor Zły

 • dodano: 02 maja 2013 18:25

  Wydaje się, że kombatanctwo to specjalny, właściwy tylko dla Polski stan umysłów koniunkturalnych patriotów którzy skutki swej "walki o wolność" wyceniają w zależnosci, od własnych potrzeb; te zaś rosną odwrotnie proporcjonalnie do zasług, które olbrzymieją z upływem czasu do czynów heroicznych, opłacanych swego czasu przez CIA na bieżąco.

  autor JotKa

 • dodano: 02 maja 2013 16:34

  Polecam  http://okres-prl.blog.onet.pl/2013/05/02/1-maja-2013-w-warszawie-bylem-bylo-wspaniale/

  autor gzda110

  blog: http://okres-prl.blog.onet.pl/

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  457 915  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

Kiedy przeskoczysz, to i wtedy nie mów hop. Zobacz najpierw w co wskoczyłeś (Julian TUWIM)

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 457915
Wpisy
 • liczba: 642
 • komentarze: 4217
Galerie
 • liczba zdjęć: 52
 • komentarze: 34
Punkty konkursowe: 300
Bloog istnieje od: 3174 dni

Lubię to

Wizytówka


Wiesław Poczmański

wirtualni.wp.pl forum.wp.pl